Światowy Dzień Zwierząt – 04.10.2021

Światowy Dzień Zwierząt ustalono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczął Światowy Tydzień Zwierząt trwający 10 dni. Dzień ten obchodzony jest corocznie i odnosi się do wspominania w Kościele działalności św. Franciszka z Asyżu, Patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Cele Światowego Dnia Zwierząt są od lat niezmienne i mają one zmieniać zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt. Święty Franciszek odnośnie do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznał ideę braterstwa wszystkich stworzeń.

Wygłaszał, że wszyscy mieszkańcy naszej Planety są braćmi, nieważne, jakie ma się poglądy, jaki posiada charakter, jakiej jest się narodowości czy stanu majątkowego. Jeżeli ktoś prosi o pomoc, musi być wysłuchany i przyjęty. Nieważne czy to będzie wróg, czy przyjaciel.

Światowy Dzień Zwierząt w Polsce

W Polsce święto to po raz pierwszy obchodzone było w 1993 roku. W tym czasie wygłaszano prelekcje dotyczące zmiany zachowania ludzi wobec zwierząt i uświadamianie, że zwierzę to żywa i czująca istota, a nie rzecz. I ta istota ma swoje prawa.

Obchodami zajmują się takie organizacje jak: Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA), Animal Aid, Stowarzyszenie Inicjatywy Społecznych  (EFFATA), Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ), Fundacja Viva oraz weganie i wegetarianie.

W czasie tego dnia organizuje się spotkania w schroniskach pod nazwą Dzień Otwartych Drzwi, aby zachęcić ludzi do adopcji któregoś ze zwierząt. Takie akcje są dość udane i wiele zwierzątek otrzymuje nowy dom. Ponad połowa Polaków w domu przechowuje jakieś zwierzątko, może to być ptaszek, świnka morska, pies czy kot.

Ale najwięcej w naszych domach jest psów, jest ich około 7,5 mln, kotów jest o milion mniej. Aktywiści na całym świecie robią wszystko, aby uświadomić ludziom, jak dużo wyzwań jest przed zwierzętami w tym współczesnym świecie. Te wszystkie akcje takie jak programy telewizyjne o zwierzętach dzikich, o ogrodach zoologicznych, programy o podróżach do świata dzikich zwierząt to dla wielu z nas to pragnienie połączenia się z królestwem zwierząt. Czerpiemy radość z towarzystwa naszych domowych zwierząt.

Każda kultura posiada w swoim folklorze dziką przyrodę, począwszy od rysunków w jaskiniach po bajki Ezopa. Nasze współistnienie ze zwierzętami sięga czasów starożytnych i jest wszechobecne.

zdjęcie: pixabay.com/pl

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *