Zwyczaje Wielkanocne

W tamtym tygodniu, pisaliśmy Wam o naszych przygodach związanych z Lanym Poniedziałkiem. Dzisiaj kolejna porcja wielkanocnych przygód i informacji o zwyczajach wielkanocnych.

 

Zwyczaje Wielkanocne są zależne od domu rodzinnego i regionu, w którym się mieszka.

 

Pisanki, palmy wielkanocne, dziady czy Lany Poniedziałek. Co z tego znacie?

 

Pisanki

Do pięknej tradycji wielkanocnej należy malowanie jajek. Tradycja ta jest długa i pochodzi z Persji. Tam był zwyczaj malowania jaj od wszelkiego drobiu, nie tylko kurzych. W Polsce przyjęła się w X wieku, a do ozdabiania ich używano różnych technik np.; malowanie wzorów roztopionym woskiem, skrobanie ostrym nożem, itd.

 

Pisanki w moim domu, wow to były imprezy! Jak dzieci były małe, to jajka były malowane na wszystkie sposoby. Każde z nich malowało swoje wizje, używając różnych kolorowych pisaków. Oczywiście były też jajka gotowane w skorupkach w cebuli lub w burakach.

 

Potem takie pisanki wkładali do koszyczka. Pamiętam, jak córka miała 2 latka i poszłam z nią święcić pisanki do kościoła. Wszyscy położyli koszyczki przed sobą na stole, a ksiądz kropił je świeconą wodą. Jak podszedł do naszego i Izabela zobaczyła, że ksiądz nachyla się na jej koszyczkiem z pisankami, to złapała koszyk za rączkę i w nogi, przez cały kościół. Musiałam gonić za nią. Może myślała, że ksiądz chce jej je zabrać?

 

Obecnie to mam gotowe pisanki, kupiłam sobie takie piękne z łowickimi wzorami.

Zwyczaje Wielkanocne magiaswiat.org

Palma Wielkanocna

Do tradycji należy również palma wielkanocna. Jest ona symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Zanosi się ją do kościoła, aby została poświęcona. W różnych regionach kraju palma ta wygląda różnie, różnią się kolorami, wielkością i ozdobami.

 

Sama, to nigdy jej nie robiłam, zawsze kupowałam gotową. Parę dobrych lat temu, to nie było możliwości kupowania ich w sklepach, więc i też nie robiłam jej sama. Święta były po prostu bez plamy.

Zwyczaje Wielkanocne magiaswiat.org

 

Wróżby

Oczywiście wróżby mają też swoje miejsce w tradycji wielkanocnej. Jest to czas równonocy wiosennej i dlatego noc ta jest magiczna. Kropienie wodą domowników zapewnia zdrowie, kąpiel w jeziorze lub rzece zapewnia urodę itd. Ja jakoś nigdy nie byłam zainteresowana tymi wróżbami i nie nauczyłam domowników ich stosowania.

 

Ozdoby wielkanocne

Ozdoby Wielkanocne to bardzo miły akcent tych świat. My je bardzo lubimy. Ustawiamy figurki zajączków, baranków, dużych ozdobnych strusich jaj. Na stole ustawiamy żółto-zielone zastawy śniadaniowe i obiadowe, koszyczki ozdobione zajączkami i tace z wizerunkami i figurkami zajączków. Te święta mają kolor żółto-zielony, to przecież kolory Pani Wiosny.

Zwyczaje Wielkanocne magiaswiat.orgZwyczaje Wielkanocne magiaswiat.org

Stroiki Wielkanocne

Następne – stroiki wielkanocne. Ja ich nie robiłam sama, raczej kupowałam gotowe w sklepie, a wybór zawsze jest ogromny. W niektórych domach całe rodziny wykonywały takie stroiki, a ich dzieła, to wyglądają jak dzieła sztuki. U nas nie ma takiej tradycji.

Zwyczaje Wielkanocne magiaswiat.org

Świece Wielkanocne

Do dekoracji świątecznych należy zaliczyć jeszcze świece Wielkanocne. Zapala się je w Wielką Sobotę i są symbolem nieśmiertelności i życia wiecznego. Jak je zapalamy, to stanowią piękny element dekoracji na naszych stołach. Ciekawe, kto z Was robił sam takie świece.

 

Wielkanocny Zajączek

Wielkanoc bez Zajączka i Baranka to jak jajko bez ziółka! Do dekoracji stołu należy zaliczyć baranka albo zajączka. Ja jestem za barankiem. To symbol związany ze świętami, a nie zajączek. Dla dzieci chyba to nie ma znaczenia, one po prostu lubią baranka i zajączka jednakowo.

Postać zajączka wzięła się od czasów Ozyrysa. Wcielił się on w zajączka, aby uniknąć śmierci, symbol odradzania się przyrody i płodności. Przybył do Polski na początku XX wieku i zastąpił naszego baranka.

Zwyczaje Wielkanocne magiaswiat.org

 

Zwyczaje Wielkanocne magiaswiat.org

Zwyczaje Wielkanocne magiaswiat.org

 

 

A Wy – jakie macie zwyczaje w swoim domu? Wolicie zajączka czy baranka?

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *