Dzień Zaduszny / Święto Zmarłych / Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – 2 listopada

Dzień Zaduszny / Święto Zmarłych / Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – 2 listopada.

 

2 listopada jest Święto, które ma kilka nazw. Czy to Dzień Zaduszny, czy inaczej Święto Zmarłych, a także Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Zaduszki nawiązują do ludowych uroczystości ku czci zmarłych, które wywodzą się z wierzeń pogańskich lub obrzędów przedchrześcijańskich. W kościele katolickim dzień ten jest wyrazem obcowania świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym. W kościołach wschodnich obchody te odbywają się kilka razy w roku, a przede wszystkim w okresie Wielkanocy.

 

Dzień Zaduszny pochodzi z praktyk wczesnośredniowiecznych mnichów odprawianych za zmarłych współbraci. Już w VII wieku odprawiano mszy za zmarłych zakonników, a od IX wieku modlono się już za wszystkich zmarłych chrześcijan, a nie tylko za zakonników.

 

Opat klasztoru w Cluny w roku 998 wyznaczył ten dzień tj. 2 listopada za dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich zmarłych chrześcijan. Od tego klasztoru zwyczaj ten przejęły inne zakony w tym cystersi i kartuzi. W XII wieku polscy cystersi wprowadzili ten obrządek. Do kalendarza oraz liturgii rzymskiej decyzją Stolicy Apostolskiej wprowadzono Dzień Zaduszny w 1311 roku. W Polsce najstarsza informacja o obchodzeniu tego święta pochodzi z XIV wieku, a odbyła się ona w diecezji wrocławskiej.

 

Prawdopodobnie obrządek ten wywodzi się z Germanii, od Celtów oraz Słowian zachodnich, to oni odprawiali uroczystości ku czci zmarłych.

dzień zaduszny 2 listopada magia świąt

Głównym elementem obchodów było nawiązanie kontaktu z duchami zmarłych i otrzymanie od nich przychylności. Aby dusze zbłąkane mogły odnaleźć drogę do domów, rozpalano na rozdrożach dróg ogniska. Miały one również chronić przed upiorami np. przed samobójcami. Przed domem stawiano strawę w postaci miodu, kaszy i jajek, aby te dusze, które zabłąkały się, mogły pożywić się. W tym dniu rozdawano żebraków jałmużną, by oni też wspomogli modlitwą zmarłych. Obecnie 2 listopada wielu ludzi odwiedza groby zmarłych, nie wiedząc, że to zwyczaj, który wywodzi się z czasów pogaństwa.

 

Na całym świecie zwyczaje zaduszkowe wywodzą się ze świąt pogańskich. Są one świadectwem przekonania, że śmierć nie unicestwia człowieka całkowicie, tylko przenosi go w inny stan istnienia. I tego się trzymajmy.

 

zdjęcie: pixabay.com/pl

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *