Przeprowadzka. Nasz system pakowania. Lista rzeczy do kupienia.

Przeprowadzka tuż, tuż. Nie myślcie sobie, że czekamy na ostatnią chwilę. O nie! To nie my. Tym bardziej, że w naszym przypadku przeprowadzka jest dość trudna do opanowania i okiełznania.

Bo tak:
– moje rzeczy, które są z przeprowadzki z Warszawy, musiałam gdzieś dać. Meble sprzedałam, ale mam dużo kartonów czy to z książkami, czy z rzeczami z kuchni lub obrazkami. No i oczywiście innymi rzeczami, bez których nie da się żyć. Wynajęłam magazyn, bo tyle paczek nie da się schować w piwnicy. A piwnica jest zapakowana po uszy, bo i moje rzeczy i rodziców i brata. Aby tego było mało, to mieliśmy także dodatkowe miejscem, inną piwnicę w bloku, gdzie daliśmy część rzeczy. A do tego jeszcze doszły rzeczy z przeprowadzki z Niemiec.

 

– rodzince, którzy mieszkali w jednym miejscu przez 30 lat, muszą się spakować i uporządkować cały dobytek. Roboty ufff.

Ponieważ już w sierpniu wiedzieliśmy, że zmieniamy mieszkanie, to zaczęliśmy robić porządki. Efekt jest tak, że 2 tygodnie przed przeprowadzką mamy prawie wszystko spakowane! Zostały tylko osobiste rzeczy, które łatwo i szybko zapakujemy. Ale i tak nie unikniemy nerwówki i stresu przeprowadzkowego.

przeprowadzka magia świąt

Nasz system pakowania

To na początku jeden wielki niezorganizowany chaos. Każdy mądrzejszy od drugiego, mający niesamowite doświadczenie na ten temat. Jakoś udało mi się nad tym zapanować i pakowanie rzeczy zaczęło przebiegać powoli. Ale szło! Na początku nie było widać, że coś ubywa z mieszkania. Miało się wrażenie, że… nic nie jest spakowane. Kartonów przybywało, ale z mieszkania nic nie ubywało. Taki paradoks.

 

W końcu doszliśmy do takiego etapu, że zaczęliśmy widzieć pustkę w mieszkaniu. Jedna piwnica też została opanowana. Ale w drugiej nadal mamy chaos. Zajmiemy się nią dopiero po Nowym Roku. Czemu mamy tyle piwnic? Ponieważ połączyliśmy 3 gospodarstwa domowe w jedno. I niestety, ale nie wszystko zmieściło się w 3 pokojowym mieszkaniu i jeden piwnicy. Teraz powoli to wszystko ogarniamy.

 

Aby ułatwić i sobie i wynajętej firmie naszą przeprowadzkę, to zastosowaliśmy taki prosty, według nas, system pakowania:

1. każdy karton jest podpisany,
2. takie same podpisy będą na drzwiach pomieszczeń w nowym domu.
Czyli jakikolwiek karton z „Izabela coś tam coś tam” będzie trzeba zanieść do pokoju z kartą na drzwiach „IZABELA”.
Karton podpisany „Rodzice coś tam coś tam” do pokoju z drzwiami podpisanymi „RODZICE”. Karton podpisany „KUCHNIA”, oczywiście do kuchni. To jedno z tych pomieszczeń, które nie trzeba podpisywać. Od razu każdy je rozpoznaje.
3. kartony, których napisów nie da się znaleźć na żadnych drzwiach, do pokoju z kartą „RÓŻNE”.

 

Przeprowadzka – harmonogram pakowania:

Zaczęliśmy tuż po podpisaniu umowy przedwstępnej. Poniżej podajemy Wam przybliżone daty, w których najlepiej rozpocząć przygotowania do przeprowadzki.

1 miesiąc przed:

– przegląd ubrań i innych zgromadzonych rzeczy, ustal kolejność robienia porządków w poszczególnych pomieszczeniach. Pamiętaj o piwnicy.
– poinformuj w pracy przełożonych, weź urlop na ten czas (nawet kilka dni, aby mieć czas przed i po przeprowadzce), zorganizuj sobie odpowiednio pracę w pracy, aby po powrocie nie nadganiać roboty. I nie siedzieć po godzinach.
– poszukaj firmy przeprowadzonej, zadzwoń do 2-3 i porównaj ceny. Nie przepłacaj i tak masz na głowie dość dużo wydatków.
– zrób listę instytucji, firm, przyjaciół, których musisz i chcesz poinformować o zmianie adresu.
– kup potrzebne rzeczy do przeprowadzki. Ich listę znajdziesz na końcu artykułu.

 

2 tygodnie przed przeprowadzką:

– sprawdź swoją listę, czy wszystko, co zaplanowałaś na początku organizowania przeprowadzki, już zrobiłaś. Jeśli nie, to szybko nadrabiaj stracony czas.
– zacznij się pakować. Przemyśl, co zostawiasz do spakowania na samym końcu, przygotuj rodzinie kartony i spakuj ich tak, aby jeszcze przez kilka dni po wprowadzeniu do nowego domu, mieli wszystkie ubrania w tym kartonie (lub walizce). Dzięki temu możesz spokojnie się rozpakowywać i unikniesz nerwówki.
– powiadom krewnych i sąsiadów o terminie przeprowadzki,
– pamiętaj, aby podczas przeprowadzki dzieciom oraz zwierzęta zapewnić opiekę. Zostawione bez opieki, narażone są na niespodziewane wypadki i inne zajścia. Ci mali pomocnicy czasami nie wiedzą, że przeszkadzają w takim momencie.

 

1 tydzień przed:

– zacznij mniej kupować jedzenia, sprawdź, co masz w lodówce, zrób w niej porządki.
– przygotuj sobie listę obiadów na najbliższy czas i kup do niej składniki. Jeśli masz czas, to zawsze możesz ugotować i zamrozić jedzenie. Potem masz mniej kłopotów z nakarmieniem domowników,
– sprawdzaj na bieżąco, jak idzie pakowanie,
– zacznij sprzątać,
– podziel obowiązki na domowników, tak aby każdy pilnował jakiegoś fragmentu przeprowadzki. Niech wszyscy będą zaangażowani.

 

1 dzień przed:

– to już ten czas, kiedy pakowanie powinno być ukończone. Meble puste i przygotowane do montażu dla firmy przeprowadzonej,
– wszystkie dokumenty (paszporty, PIT, akty własności, umowy, itd.), pieniądze i klucze dać do torby, którą cały czas będziesz mieć przy sobie lub pod ręką,
– przygotuj worki / pudła na ostatnie rzeczy np. pościel, pranie, używane naczynia, firany i zasłony, itd. Potem szybko wrzucisz do nich ostatnio używane przedmiotu,
-zadzwoń do firmy przeprowadzonej i upewnij się, że wszystko jest dla nich jasne i godzina przeprowadzki jest nadal aktualna,
– zrób sobie relaksującą kąpiel. Jutro jest bardzo ważny dzień.

Dzień wyprowadzki:

– wstań wcześnie rano i zjedz śniadanie!
– spakuj ostatnie rzeczy, z których do tej pory musiałaś korzystać i były Ci potrzebne (pościel, kosmetyki),
– spokojnie nadzoruj pracę firmy przeprowadzonej.

Jeśli w tym samym dniu przekazujesz mieszkanie nowemu właścicielowi, to koniecznie spisz liczniki, wyłącz prąd, gaz i wodę. Przygotuj także wszystkie komplety kluczy, włącznie z tym od piwnicy, aby mu je przekazać przy odbiorze.

 

Lista rzeczy potrzebnych do pakowania

Przygotowałyśmy dla Was krótką listę rzeczy do załatwienia w przypadku przeprowadzki.

 

Kupić:

Worki na śmieci, takie duże. Idealne do pakowania ubrań czy pościeli.
Pudła.
Taśmy klejące.
Pisaki do opisywania pudeł.
Środki do czyszczenia szuflad.
Folie ochraniające szkło.

Pakowanie:

Ustal po kolei, który pokój, kiedy pakujesz.
Ustal, kiedy pakujesz piwnicę.
Podziel obowiązki między domownikami.

 

A przede Wszystkim uśmiechnij się! To nie jest trudne, nie prowokuj kłótni. To tylko przeprowadzka, a nie koniec świata. Wręcz przeciwnie – to początek NOWEGO!

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Izabela

marketingowiec, szkoleniowiec, podróżnik, zadowolona z życia prywatnego i zawodowego, autorka bloga jakzalozycbloga.com.pl oraz modelarniamarki.pl, także wsparcie techniczne bloga Magia Świąt, zawsze w dziale marketingu, ponad 20 lat w branży. Uwielbia Indie, sushi, pizzę i medytacje. Córka Danuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *