Narodowy Dzień Zwycięstwa – 8 maja

Narodowy Dzień Zwycięstwa – 8 maja

 

Narodowy Dzień Zwycięstwa został ustalony po II Wojnie Światowej w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i jest świętem państwowym. Wszystkie państwa, które pokonały hitlerowskie Niemcy, podpisały porozumienie o kapitulacji 7 maja 1945 roku o godzinie 2.41.

 

Ta kapitulacja przewidywała przerwanie wojny dopiero 8 maja o godz. 23.01. Porozumienie zostało potem przedstawione Związkowi Radzieckiemu (dzisiejsza Rosja) i podpisane przez nich właśnie 8 maja o godz. 22.30. Ze względu na różnice czasu w Moskwie przyjęto dzień 9 maja i tak wszystkie kraje przyjęły ten dzień jako Dzień Zwycięstwa. Dzień, w którym, upamiętnia się zwycięstwo nad Hitlerowskimi Niemcami i ich sprzymierzeńcami.

 

W czasie istnienia Związku Radzieckiego dzień ten był obchodzony 9 maja we wszystkich krajach bloku wschodniego. To w Moskwie maszerowali weterani Wojska Polskiego razem z radzieckimi weteranami, razem z weteranami z Czechosłowacji.

 

Obchody te zmieniały się w kolejnych latach oraz za czasów Władimira Putina. W roku 2005 z okazji 60 rocznicy były one największe. Natomiast w 2015 roku obchody z okazji 70 rocznicy wykorzystano do budowania dumy narodowej Rosji w obliczu problemów gospodarczych i politycznych. W paradzie w Moskwie wzięło udział 16 tysięcy rosyjskich żołnierzy, 1300 żołnierzy z 10 krajów 200 pojazdów opancerzonych. W tej paradzie wzięły udział nawet Chiny, Mongolia, Serbia, Indie, natomiast Polska odmówiła udziału.

Narodowy Dzień Zwycięstwa magiaswiat.org

 

W roku 2019 organizowany pochód w Moskwie odbył się dużo skromniejszy, z zagranicy był tylko jeden gość honorowy i był nim prezydent Kazachstanu. Zaplanowany pokaz lotniczy został odwołany.

 

W kraju po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzony był 8 maja 2015 roku. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która zniosła obchodzenie tego święta 9 maja, jak i uległa zmianie nazwa tego święta. Obecnie jest to nowe święto i dzień wolny od pracy. W tym dniu składamy kwiaty i wieńce na grobach tych, którzy zginęli w czasie wojny, jak również tym, którzy, zginęli za wolność Polski.

 

Bo pamiętajmy – to, co mamy najcenniejsze, to nasza wolność!

 

zdjęcia: pixabay.com/pl

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Izabela

marketingowiec, szkoleniowiec, podróżnik, zadowolona z życia prywatnego i zawodowego, autorka bloga jakzalozycbloga.com.pl oraz modelarniamarki.pl, także wsparcie techniczne bloga Magia Świąt, zawsze w dziale marketingu, ponad 20 lat w branży. Uwielbia Indie, sushi, pizzę i medytacje. Córka Danuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *