Krynica Zdrój – silny ośrodek kulturalny. Magiczne miejsce.

Krynica Zdrój – silny ośrodek kulturalny. Magiczne miejsce.

 

Krynica to urocze miasto w Beskidzie Sądeckim otoczone górami, w dolinie potoku Kryniczanki i jej dopływów. Tak naprawdę miejscowość nazywa się Krynica Zdrój, ale używana potocznie nazwa to właśnie Krynica.

 

Krynica – początki

Krynica została założona w XVI wieku jako Krzenycze. W XVIII wieku przejęta przez skarb austriacki, który zainwestował w jej rozwój. Radca górniczy Baltazara Hacqueta został wysłany, aby zbadał i ocenił źródła krynickie. Ów radca ocenił bardzo pozytywnie lecznicze wartości tych wód, jako dobre do kąpieli i do picia.

 

Źródła te zostały ujęte w drewniane oprawy, zbudowano niewielki domek dla gości i zaczęto masowo przyjeżdżać tutaj z różnych stron. Takie były początki lecznictwa w Krynicy. Pierwsze wzmianki o właściwościach uzdrowiskowych źródeł znajduje się w książce księdza Gabriela Rączyńskiego właśnie w XVIII wieku.

Krynica www.magiaswiat.org

 

Zabytki

Obecnie Krynica Zdrój jest ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. Znajdują się tu sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych, np. Zdrój Jan, Zdrój Główny czy Zdrój Żuber. Powiem Wam, że nie wiedziałam, że przeźroczysta i czysta woda może mieć tyle różnych smaków 🙂 🙂 🙂

 

Najstarszym budynkiem jest pijalnia „Słotwinka” z1806 roku, która stała w miejscu, gdzie obecnie jest Pijalnia Główna. Teraz znajduje się w niej sala koncertowa i ogród zimowy.

 

Od 2010 roku w Krynicy działa placówka muzealna, znajduje się w niej Muzeum Zabawek „Bajka”.

Krynica www.magiaswiat.org

 

Do ciekawych miejsc należy kolej Gondolowa, trasa jej prowadzi z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej oraz prowadzi stację narciarską zlokalizowana w tym masywie. Kolej ta jest najdłuższą i najnowocześniejszą kolejką tego typu w  naszym kraju. Wokół niej powstały wyciągi i trasy narciarskie, rowerowe i piesze.

 

Będąc w Krynicy-Zdroju nie można ominąć stałej wystawy prac Nikifora, która jest otwarta w willi „Romanówka”. Można tu zobaczyć kilkadziesiąt prac artysty, jest to najszersza prezentacja twórczości artysty.

 

Polecamy kolejkę linowo-terenową wjazd na górę Parkową, dolna stacja kolejki znajduje się przy deptaku zaś górna na szczycie Góry Parkowej. Długość trasy wynosi 642 m.

Krynica www.magiaswiat.org

 

Jak będziecie zmęczeni zwiedzaniem, to polecamy odpocząć na jednej z ławeczek znajdujących się na deptaku. Ciągnie się on wzdłuż Bulwarów Dietla oraz ulicy Nowotarskiej, to tutaj znajduje się najwięcej atrakcji krynickich, takich jak: pijalnia wód mineralnych, Muzeum Nikifora, domy zdrojowe czy stacja kolejki.

 

Zobaczycie także pomniki kilku niesamowitych osobowości ze świata kultury. Jest tu pomnik wspomnianego wcześniej Nikifora, Mickiewicza, Kiepury czy Bogusława Kaczyńskiego.

Krynica www.magiaswiat.org

 

Nasze zdjęcia zobaczycie tutaj Krynica

 

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *