Jelenia Góra miasto, które często odwiedzamy

Jelenia Góra, miasto które często odwiedzamy.

 

Jelenia Góra to jedno z miast w Polsce, które dość często odwiedzamy. Dzieje się tak dlatego, że brat mojego męża tu mieszka. W tym mieście mieszka także syn z żoną i córeczką ojca chrzestnego Izabeli.

 

Miasto leży w Kotlinie Jeleniogórskiej nad rzeką Bóbr i jest otoczone górami, od zachodu są to Góry Izerskie i Pogórze Izerskie, od północy Góry Kaczawskie, a od południa Karkonosze.

 

Jelenia Góra prawdopodobnie została założona w XII wieku Bolesław III Krzywousty. Lokacje miejska uzyskała w XIII wieku. W ciągu wieków miasto kilka razy zmieniało nazwę, na łacińską, niemiecką i czeską. Wszystko zależało do tego, kto akurat okupował to miasto.

Jelenia Góra www.magiaswiat.org

 

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Jeleniej Górze jest wiele zabytków, które zostały do niego wpisane. Samo miasto jest miastem historycznym i widać to na każdym kroku. Do najciekawszych zaliczyć można Bazylikę mniejszą pw. św. Erazma i Pankracego, która jest najstarszą świątynię wybudowana w XVI wieku z bardzo wysoka wieżą.

 

Następnie zabytkiem jest kościół Podwyższenia Krzyża św. Wzniesionego z XVIII wieku, który jest największą świątynią w mieście i może pomieścić w ławach 4020 osób i tyle samo na stojąco. Kościół posiada wysoką wieżę mającą aż 66 m i jako jeden z niewielu kościołów posiada organy umieszczone nie nad wejściem, lecz nad ołtarzem. A jest to rzadkość.

Jelenia Góra www.magiaswiat.org

 

Kolejny zabytek to piękna cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła z krzyżami pokutnymi. Została wzniesiona w XVIII wieku, a przejęta przez Parafię prawosławną po wojnie. Posiada piękny ikonostas sprowadzony z Ziemi Lubelskiej.

 

Miasto posiada jeszcze wiele innych kościołów, stary cmentarz i kaplicę przeznaczoną na krematorium. Otoczone jest murami obronnymi, które powstały w XIV wieku, jednak do dziś zostało niewiele tych fortyfikacji. Można zobaczyć Basztę Wojanowską z kaplicą oraz Baszty Zamkową i Grodzką.

 

Stary rynek otoczony jest pięknymi zabytkowymi kamieniczkami, sam ratusz budzi zainteresowanie. Znany teatr im. C.K. Norwida gościł takich aktorów jak Adam Hanuszkiewicza i Kazimierz Dejmka. Jest tu fontanna z XVIII wieku z posagiem Neptuna, czyli symbol wody. Bo to woda symbolizuje kontakty miasta ze światem.

 

Zabytków w tym historycznym mieście jest bardzo wiele, nie jesteśmy w stanie tutaj ich wszystkich opisać.

Jelenia Góra www.magiaswiat.org

 

Do Jeleniej Góry przynależy łączące się z nią Cieplice, a tam również wiele pięknych obiektów jak np. Park Zdrojowy, pałac Schaffgotschów, Zdrojowy Teatr Animacji Kościół Ewangelicki Zbawiciela czy ciekawy Park „Norweski”.

 

I pamiętajcie, aby bacznie przyglądać się starym domom, są tutaj niesamowite! Przetrwały wojnę i nie były za mocno zniszczone. A teraz są niesamowitą miasta ozdobą.

 

Polecam te dwa miasta nie tylko na wypoczynek, ale również na zapoznanie się z istniejącymi tam zabytkami.

 

Zdjęcia z Jeleniej Góry znajdziecie na profilu na Pinterest.

 

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *