Kwidzyn – Szlak Zamków Krzyżackich część 3

Kwidzyn to miasto w województwie pomorskim, nad rzeką Liwą, która jest dopływem Nogatu. Nazwa łacińska miasta to Quedin (Kwedis), a do 1945 roku nazywane było Marienwerder. Z zapisów w kronikach wynika, że pomezańska osada została założona przez zakon krzyżacki w XIII wieku przez mistrza Hermanna von Balka.

W mieście jest bardzo dużo zabytków, bo przez tyle wieków powstało wiele wspaniałych budynków i innych obiektów, jak na przykład mury oporowe czy spichlerze. Po zakończeniu II wojny światowej Kwidzyn został zamieniony przez Armię Czerwoną w szpital polowy dla 20 tysięcy rannych. A kiedy Rosjanie wyjeżdżali z miasta, spalili mnóstwo zabytków, między innymi spalono zabytkową starówkę i ratusz.

Kwidzyn www.magiaswiat.org

Do najważniejszych zabytków Kwidzynia należy zespół zamkowo-katedralny, budowano go przez 20 lat. Na przestrzeni wieków był wiele razy przebudowany, rozbudowany, a po pożogach wojen na nowo odbudowywany. Obecnie obiekt ten od 2018 roku posiada status pomnika historii.

Jedynym zachowanym pomieszczeniem z czasów średniowiecza jest kaplica, na jej sklepieniu są namalowane postacie datowane na XIV wiek. W XVIII wieku zamek częściowo został rozebrany i stracił swą zamkniętą formę. Charakterystyczną częścią zamku jest wieża sanitarno-obronna połączona z zamkiem bardzo długim gankiem opartym na wysokich arkadach, wygląda to fantastycznie.

Kwidzyn www.magiaswiat.org

Zdjęcia z tej część znajdziecie tutaj: Kwidzyn

Obecnie w zamku jest stała ekspozycja przedstawiająca tereny miasta. Można zobaczyć tu roślinność i lasy nad rzeką Liwią i Nogatem, są okazy i informacje o zwierzętach zamieszkujących te tereny.

Zdjęcia z tej część znajdziecie tutaj: Kwidzyn

Nie wiem, czy wiecie, ale zamek ten znajduje się na znaczku pocztowym o nominale 3,40 zł wydanym w 1971 roku przez pocztę polską.

Kwidzyn www.magiaswiat.org

Do murów zamku przylega konkatedra św. Jana Ewangelisty, gotycki kościół. W katedrze znajduje się cela, w której ostatni etap swojego życia spędziła błogosławiona Dorota z Mątowów, wdowa, tercjarka franciszkańska, stygmatyczka, w Niemczech uznana za świętą.

W katedrze pochowano biskupów pomezańskich, wielkich mistrzów krzyżackich. Odnowiona krypta wielkich mistrzów jest dostępna dla zwiedzających. Krypta ta została pokryta taflami hartowanego szkła i można zobaczyć manekiny owych mistrzów ubranych w stare szaty. Obok tych manekinów są umieszczone urny z ich prochami. W katedrze można podziwiać wiele cennych obrazów i przedmiotów cennych.

Polecamy turystom zwiedzać to miejsce, jest piękne i tajemnicze.

Kwidzyn www.magiaswiat.org

Zdjęcia z tej część znajdziecie tutaj: Kwidzyn

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *