Dzień Kobiet 8 marca i wspomnień czar

Dzień Kobiet to ‘stare święto’, obchodzone każdego roku od 1910 roku.

Dzień Kobiet ma swoje początki w ruchach robotniczych w Ameryce Północnej i w Europie. Po raz pierwszy obchodzono ten dzień jako Narodowy Dzień Kobiet 28 lutego 1909r i był zorganizowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Miało to miejsce po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku.

 

Jak to się zaczęło?

Są dwa źródła tej historii. Na pewno chodziło o zamieszki i na pewno pożar, w którym zginęły kobiety.

 

Oto krótka historia tego święta:

Jest rok 1908. Kobiety ruszyły do ataku, miały dość ucisku i nierówności i w pracy i w płacy. Nie wspomnę o tym, że nie mogły głosować. Ok. 15 000 kobiet przemaszerowało w tej sprawie ulicami nowego Jorku. To musiał być szok dla mężczyzn! W tamtym czasach to kobiety nie miały żadnych praw i nic nie mogły. A tu nagle zaczęły się stawiać!

 

Szczegóły tej historii nie są proste do ustalenie. Upływ czasu prawdopodobnie pomieszał fakty. I z dwóch wydarzeń zrobił jedną:

  1. 8 marca 1908 była tez manifestacja kobiet, upamiętniająca z kolei podobny marsz z 1857 roku.
  2. Rok później był strajk i manifestacja przeciwko właścicielom fabryk odzieżowych, gdzie pracowały głównie imigrantki. Podjęły one trzymiesięczny strajk zimą na przełomie 1909 i 1910 roku przeciwko tym właścicielom. Strajk nazywał się „Powstanie dwudziestu tysięcy”.
  3. Do pożaru natomiast doszło w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist 25 marca 1911 roku. Zginęło wtedy aż 146 osób (129 kobiet i 17 mężczyzn. Kobiety, no nie, raczej dziewczęta były w wieku od czternastu do czterdziestu ośmiu lat.

 

Czy musiały zginąć? Pewnie nie, ale w tamtych czasach, podczas pracy, fabryki były zamykane na cztery spusty. Głównie po to, aby uniknąć kradzieży i wejścia do zakładu osób nieuprawnionych do tego. Dwaj właściciele tej fabryki stanęli przed sądem oskarżeni o zabójstwo pierwszego i drugiego stopnia. A ta sytuacja spowodowało, to, że powstały komitety i stowarzyszenie mające na celu poprawę bezpieczeństwa w takich miejscach.

 

Bardzo dobrze opisana jest historia tego święta na stronnie internetowej Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jest w języku angielskim, ale można przetłumaczyć w internetowym tłumaczu. Tutaj jest link do strony.

Dzień Kobiet magiaswiat.org

 

Dzień Kobiet w Polsce

Święto to nie ma u nas mocnych korzeni. Zauważono je dopiero w czasach komunizmu. Być może było tak, że ruch kobiet nie był silny przed I i II wojną światową. Polski wtedy nie było, no ale kobiety mogły go świętować pod zaborami. Jednak nie znalazłam nic na ten temat.

 

Rozkwit tego święta przypada na czasy komunistyczne. W szkołach były apele, w zakładach pracy prezenty. Rozdawano rajstopy, ręczniki, mydła, kawę. Potem dodano też kwiaty – goździk i tulipany.

 

Po zmianach ustroju, Dzień Kobiet przestał być hucznie świętowany. Ale nie znaczy, to, że Kobiety odpuściły! O nie. Obecnie odbywają się demonstracje połączone z happeningiem. A głównym cele jest oczywiście na równi traktowanie praw kobiet i mężczyzn. I pewnie będzie to działo się tak długo, jak długo kobiety nie będą poważnie traktowane.

 

Dawno, dawno temu

Takie święto obchodzone już w starożytnym Rzymie. I nazywało się to Matronalia. Święto to było ustalone na pierwszy tydzień marca i związane było z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.

 

Moje wspomnienia

To tyle z historii. W minionych latach święto to obchodzono bardzo hucznie. W pracy rozdawał sekretarz zakładowy z delegacja kwiaty, dla każdej kobiety. Organizowano nam przyjęcia z obiadem i zimną płytą. Zdarzały się również spotkania z organizowaną zabawą.  Ale najwięcej było podchmielonych panów w tym dniu. Wracając do domu widziałam kiwających się mężczyzn z bukietem poszarpanych kwiatków i reklamówką w drugiej ręce. To święto czcili najbardziej panowie i im to wychodziło, może nie zawsze ale jakoś się udawało. Ja też uczestniczyłam w tych imprezach, i w tym czasie było to fajne. Do domu wracałam często zaraz po pracy bo tu czekał na mnie prezent od męża.

 

Refleksja na koniec

Są głosy, że Dzień Kobiet nie jest potrzebny. Uważam, że jest potrzebny. Ale nie tylko dla innych. Dla samych KOBIET. Bo najpierw to one musza zacząć szanować same siebie i swoją pracę. I to one też powinny uczyć tego mężczyzn, a zwłaszcza swoich synów. Dopóki tak nie jest, dopóty warto świętować ten dzień.

 

źródło zdjęć: pixabay.com/pl

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *