Grudziądz i jego zabytki. Kolejny zamek na Szlak Zamków Krzyżackich (część 4).

Grudziądz jest położony na Pomorzu Nadwiślańskim, na 35 km biegu Wisły. Samo położenie miasta jest bardzo dobre, znajduje się między silnymi ośrodkami gospodarczymi takimi, jak Bydgoszcz i Toruń. Leży na szlaku zamków krzyżackich oraz na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego i łączy zachodnią część kraju z Warmią i Mazurami.

Najstarsze zapiski na temat bytności człowieka na tym terenie sięgają okresu paleolitu tj. 8.000 lat p.n.e.! Czad! Już w XVII wieku są pisemne wzmianki o tym grodzisku. Przypuszcza się, że gród istnieje od XI wieku, w XIII wieku był zniszczony przez najazd Prusów.

Grudziądz www.magiaswiat.org

Ciekawostką miasta jest posiadanie hejnału, odegrano go po raz pierwszy z wieży zamkowej w 1935 roku. Hejnał grano do II wojny światowej. Po wojnie wznowiono  granie hejnału z wieży ratuszowej, a po ponownej przerwie nadawano go od roku 1995 roku.

Do ważnych zabytków należy pozostałość zamku krzyżackiego, wzniesiono go w XIII wieku. Dzieje zamku związane są z przybyciem na te tereny Krzyżaków. Zamek był też siedzibą starostów królewskich. Ruiny, które pozostały po nim, wysadzili Niemcy w 1945 roku, a do dzisiaj zachowała się tylko wieża Klimek. Początek komturstwa grudziądzkiego określa się na okres XIII wieku. Na początku XIV wieku zbudowano wieżę Klimek, a po nim powstało skrzydło zachodnie zamku.

Grudziądz – zabytki

Nad Wisłą znajdują się unikatowy zespół obronnych spichrzów z XIII – XVII wieku. Zapisane w roku 2017 jako Pomniki Historii RP. Większość z małymi okienkami zapewniały obronę przed atakami, budynki były murowane, co świadczy, że  odgrywał ważną rolę w handlu rzecznym. Ich grube mury zabezpieczały również przed osuwiskiem nad rzeką. Wewnątrz spichlerzy konstrukcja była drewniana z belkowymi stropami, z nadbrzeżem połączone były rynnami spadowymi z drewna, przez te rynny zsypywano zboże na łodzie i statki. Obecnie można zobaczyć te zabytki i polecamy zajechać do miasta i je obejrzeć.

W mieście jest jeszcze wiele zabytków jak na przykład; zabudowa Starego Miasta, mury obronne z XIV wieku w tym Brama Wodna, cytadela z XVIII wieku, dawna loża masońska, kamienice  Starego Miasta, budynek Wyższej Szkoły Realnej, Gmach dawnego Seminarium Nauczycielskiego.

Jest tu też wiele zabytków sakralnych. A do ciekawych należy barokowy zespół poklasztorny benedyktynek z XVII wieku, Pałac Opatek, Bazylika kolegiacka św. Mikołaja (fara) i wiele innych obiektów.

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *