Łódź – miasto z tradycjami w przemyśle włókienniczym i filmowym

Łódź – miasto z tradycjami w przemyśle włókienniczym i filmowym.

 

Łódź to miasto z metryka średniowieczną i jak to dawniej było, była to po prostu mała wioska. Wzmianka o niej znajduje się w dokumencie z XIV wieku. Obecnie Łódź jest trzecim miastem w kraju pod względem ilości mieszkańców.

 

Łódź to duży ośrodek akademicki, jest tu sześć uczelni publicznych i 22 niepublicznych. Jest to ośrodek kulturalny i przemysłowy, dawniej centrum przemysłu włókienniczego i filmowego.

 

Stare miasto otoczone jest starymi budynkami, a w centrum znajduje się plac Wolności. Miasto może się pochwalić najdłuższą ulicą, właściwie deptakiem w Europie, przy której, stoją ciekawe kamienice eklektyczne i modernistyczne. Jest co podziwiać! Mówimy oczywiście o ulicy Piotrowskiej. Słynna ulica Piotrowska o długości 4 km jest wpisana do rejestru zabytków, wzdłuż niej jest wiele sklepików, restauracji. Polecamy również Pasaż Meyera.

łódź magiaswiat.org

 

Nie brakuje tutaj obiektów sakralnych, jest ich tak wiele, że potrzeba byłoby parę dni na ich zwiedzanie. Najwięcej jest kościołów rzymskokatolickich, jest też Sobór św. Aleksandra Newskiego z XIX wieku i kościół Ewangelicko-Augsburski z początku XX wieku.

 

Polecamy wstąpić do pałacu Izraela Poznańskiego, warto zobaczyć pałac rodziny Poznańskich, a jest ich kilka czy pałac Maksymiliana Goldfedera, Kindermanna i Juliusza Heinzla. Tych pałaców też jest wiele, powstawały one w XIX wieku, w czasie rozkwitu przemysłu włókienniczego.

 

Nie tylko budowano tutaj pałace, w tym czasie zbudowano dużo pięknych i okazałych kamienic, w jednej z nich znajduje się Muzeum Książki Artystycznej.

 

Dla zainteresowanych historią włókiennictwa polecamy wejść do Centralnego Muzeum Włókiennictwa, to tak zwana Biała Fabryka. Następnie centrum handlowe Manufaktura, które mieści się w dawnej zespole fabrycznym Izraela Poznańskiego z XIX wieku oraz eklektyczne zespoły fabryczne Karola Scheiblera.

 

Tych dawnych zabytkowych fabryk jest wiele i należałoby więcej czasu poświecić, aby je odwiedzić. A my biegiem jakoś zwiedzamy…

łódź magiaswiat.org

 

Ciekawe są budynki z wieku XIX i XX, do nich należy budynek ratusza, w którym mieści się archiwum, następnie lecznica „Pod Koniem” pierwsza w kraju. Siedziba NBP mieści się w zabytkowym budynku dawnego Panku Państwowego.

 

Do ciekawych obiektów zaliczamy również stare cmentarze oraz piękny najstarszy park w mieście. Cmentarz żydowski należy do największych nekropoli żydowskich w Europie. W czasie wojny był tutaj bardzo duży obóz dla dzieci :-(.

 

Łódź zmienia się dynamicznie jak większość miast w Polsce. Byłyśmy tu kilka razy i za każdym razem miasto wygląda lepiej.

 

Zdjęcia mamy tylko z ludźmi i nie wszyscy zgodzili się na publikację. Dlatego korzystamy z pixabay.com/pl

 

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *