Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego – 1. sierpnia

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego – 1. sierpnia.

 

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego to Polskie Święto Państwowe obchodzone każdego roku od dziesięciu lat. Zostało ustalone na mocy ustawy, której treść ustawy mówi, że święto to zostało utworzone w hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego. Tym, którzy broniąc kraju z bronią w ręku, walczyli o wyzwolenie stolicy. Tym, którzy dążyli do odtworzenia niepodległej Polski i sprzeciwili się okupacji niemieckiej oraz widmu sowieckiej niewoli, która zagrażała następnym pokoleniom.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego magiaswiat.org

 

Słynna godzina „W” była 1 sierpnia 1944 roku i jest to godzina 17.00. To wtedy wybuchło Powstanie Warszawskie przeciwko okupantowi niemieckiemu. Walka ta trwała aż 63 dni. Każdego roku o tej godzinie w Polsce zatrzymuje się czas, na wycie syren wszyscy ludzie zatrzymują się, siedzący na krzesłach wstają. W ciszy, z ręką na sercu, oddają hołd poległym. Dzień ten należy do najważniejszych dat w historii Nowoczesnej Polski dla uczczenia pamięci tych, którzy zginęli z poczucia obowiązku patriotyzmu i chęci ŻYCIA.

 

 

Siły powstańców były dość liczne, do walki przystąpiło około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, którzy byli zgrupowani w bataliony i różne formacje zbrojne. Dołączyły także inne organizacje podziemne, w tym Armia Ludowa. Mimo, że siły były liczne, to były bardzo słabo uzbrojone. I to było najgorsze. I były duże trudności w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni i właściwie żołnierze w momencie walki dysponowali 40% zasobem broni i amunicji. Znaczyło to, że co 10 żołnierz był uzbrojony, reszta mogła liczyć na broń zdobyczną. W powstaniu udział brali harcerze, wielu z nich zginęło. A ile dzieci!

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego magiaswiat.org

Jednak w sercach mieli to siłę i odwagę! Chęć walki, radość życia i nadzieje, a także chęć wyzwolenia kraju od tego wrednego wroga, jakim były Nazistowskie Niemcy.

 

Niemiecki okupant liczył około 50 tysięcy żołnierzy, żandarmów, policjantów oraz rosyjskich i azjatyckich renegatów i dysponował miażdżącą przewagą uzbrojenia. Posiadał czołgi, samoloty, artylerię, miotacze min i wiele innej broni.

 

Alianci próbowali próbę wsparcia poprzez rzuty broni i amunicji, ale nie udało im się, niektóre zrzuty trafiały na teren zajęty przez Niemców. W październiku Komenda Główna Armii Krajowej podjęła rozmowy z Niemcami w celu przerwania walki i podpisano akt kapitulacji. Po złożeniu broni zostało wziętych do niewoli 15 tysięcy powstańców, część wychodząc z ludnością cywilną, zamierzała dalej podejmować działalność konspiracyjną.

 

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego – pamiętamy!

W Powstaniu zginęło około 15 tysięcy powstańców i około 150 tysięcy ludności cywilnej. Około 650 tysięcy ludności cywilnej Niemcy wywieźli z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd 150 tysięcy do przymusowej pracy w Niemczech. O około 50 tysięcy ludzi trafiło do obozów koncentracyjnych.

 

 

Po upadku Powstania na osobisty rozkaz Hitlera przez trzy miesiące opustoszałe miasto zostało doszczętnie zrabowane oraz systematycznie wyburzane i palone, dokładnie dom po domu. W części objętej Powstaniem zniszczyli aż 85% budynków!

 

Temat ten mnie wyczerpał psychicznie i emocjonalnie, muszę złapać oddech.

 

A my ich podziwiamy i bardzo dziękujemy, to przecież byli młodzi ludzie. Chcieli żyć, kochać, mieć dzieci. A przede wszystkim chcieli, aby ich szanowano, a nie traktowano jak nie-ludzie. Będąc kiedyś w Warszawie, spotkaliśmy kilku Powstańców i osób, które nie brało aktywnego udziały, ale przeżyło te czasy. Jedną rzecz pamiętam z ich opowieści. Jedna kobieta powiedziała, że miała żal do nich o godzinę rozpoczęcia bitwy (a nie o to, że się zaczęła). Było to 17.00 i wtedy kończyła pracę. Nie zdążyła wrócić do domu i już nigdy nie spotkała swojej rodziny 🙁

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego magiaswiat.org

 

Wszyscy jednym chórem (osoby cywilne) powiedziały, że to mimo wszystko były piękne chwile: pojawiły się różne emocje, od radości, przez bezsilność po strach. I nikt z nich nie żałował!

 

Dziękujemy! Pamiętamy! Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego 1 sierpnia każdego roku.

 

PS. Zamieściłam dwa filmiki, które uwielbiamy.

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Izabela

marketingowiec, szkoleniowiec, podróżnik, zadowolona z życia prywatnego i zawodowego, autorka bloga jakzalozycbloga.com.pl oraz modelarniamarki.pl, także wsparcie techniczne bloga Magia Świąt, zawsze w dziale marketingu, ponad 20 lat w branży. Uwielbia Indie, sushi, pizzę i medytacje. Córka Danuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *