Ojców.Szlakiem Orlich Gniazd część 4

Ojców jest piękną wsią na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w dolinie Prądnika. Istniał już w XIV wieku, ponieważ wieś rozwinęła się przy zamku. Od XIX wieku zmieniła jednak swój charakter na wieś uzdrowiskową. Podczas powstania styczniowego były tu liczne starcia i one w dużym stopniu zniszczyły wioskę. Odbudowano ją, a także na nowo zbudowano park zdrojowy. Mimo że jest uzdrowiskiem, to jednak do czasów obecnych znana jest raczej jako miejscowość turystyczna. To tutaj mieści się dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego.

Jest tu muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego i mieści się w dawnym hotelu Pod Łokietkiem, jest również muzeum etnograficzne PTTK.

Warto wejść do dwóch jaskiń, jedna to jaskinia Ciemna, uważana za największą pod względem wielkości komory oraz jaskinia Łokietka lub Grota łokietka. Z grotą wiąże się legenda, że Władysław Łokietek schronił się w niej na okres około 6 tygodni po ucieczce z Krakowa. Uciekał przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Podobno życie uratował mu pająk, zasłonił jaskinie pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg.

Spacerując po Ojcowie, można zobaczyć drewniane domy i wille z XIX wieku zbudowane w stylu szwajcarskim. Są tu też pozostałe ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Niestety nie trafiliśmy w to miejsce.

Parku polecamy zobaczyć kaplice „Na wodzie”. Jest to zabytkowy drewniany obiekt pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika. Wzniesiono ją w 1901 roku nad potokiem Prądnika. Niezwykłe usytuowanie obiektu było powodem ominięcia zakazu carskiego, że nie wolno było budować na ziemi ojcowskiej, a więc zbudowano kaplicę na wodzie.

Z kilku skalnych bram warto zobaczyć Bramę Krakowską, jest w Dolinie Prądnika i zamyka wylot Wąwozu. Nazwa pochodzi od tego, że dawną drogą przez tę Dolinę  biegł szlak handlowy do Krakowa. Jest tu wiele wyznaczonych tras turystycznych i pięknych widoków, które zapraszają turystów i ciekawskich.

Polecamy zwiedzić także Ojcowski Park Narodowy, został on utworzony w 1956 roku, zajmuję 21.46 km kw. Powierzchni, a położony jest na terenie czterech gmin. Jest najmniejszym parkiem, a jego symbolem jest nietoperz.

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *