Ruskie pierogi z pieniędzmi – rodzinny przepis

Nie wiem, czy jest u Was takie wigilijne danie. Ale u nas jest. W Wigilie jemy ruskie pierogi z pieniędzmi. Oczywiście nie papierowymi (ale pamiętam jeden raz, jak babcia zafoliowała 50zł i dodała do pieroga).

 

Co oznacza to danie?

Oczywiście jedno – pieniądze i powodzenie materialne w następnym roku. Takich pierogów robi się tylko kilka, zatem nie jest łatwo je znaleźć na talerzu. Osoba, która wyciągnie takiego pieroga, ma powodzenie w przyszłym roku.

 

Oto przepis na ruskie pierogi z pieniędzmi.

 

Ruskie pierogi – ciasto

Z podanych proporcji wychodzi około 50 pierogów. Przygotowanie – ok. 15-20 minut.

 

Ruskie pierogi – składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej + do podsypywania
  • 1 łyżka siemienia lnianego namoczonego w 3 łyżkach gorącej wody zamiennik za 1 jajko
  • ok. 3/4 szklanki gorącej przegotowanej wody
  • 1 łyżka masła, ale ja dodaję olej
  • 1 łyżeczka soli

 

Ruskie pierogi – przygotowanie:

Mąkę wysyp do miski, dodaj siemię lniane, masło, sól wymieszaj i zalej gorącą wodą. Następnie po 5 minutach mieszaj i stopniowo dodawaj odpowiednią ilość wody, aby składniki się połączyły. Zagnieć ciasto, tak by było gładkie i jednolite. Ciasto nie może się kleić do rąk, ale musi być miękkie, żeby dało się łatwo rozwałkować.

 

Farsz na pierogi:

Składniki:

Ziemniaki 1 kg

Ser biały 1kg-80 dkg

Cebula 2 szt. (ja lubię dużo cebuli)

Olej lub masło

Sól

Pieprz

Papryka ostra

Inne przyprawy, które lubisz

 

Przygotowanie:

1 kg ziemniaków ugotować i zrobić z nich jednolitą masę. Dodać usmażoną cebulę i około 1 kg sera, można trochę mniej. Wszystko razem wymieszać. Farsz gotowy. Ciasto rozwałkowujemy i za pomocą szklanki wycinamy koła. Napełniamy przygotowanym farszem. Sklejamy, tworząc falbankę lub tak jak ja sklejając widelcem. Wrzucamy na wrzącą wodę i od chwili wypłynięcia gotujemy jeszcze 2-3 min. Podajemy przyrumienione na masełku lub oliwie z cebulą. Smacznego!

 

UWAGA!!!

10 monet ugotować w wodzie, mogą to być nominały 2 zł lub 5 zł, albo euro :-). Do 10 pierogów należy dodać do farszu po jednej monecie. Po ugotowaniu wymieszać te pierogi z innymi i podać na stół wigilijny.

 

Ta tradycja bardzo nam się podoba a przy okazji mamy fantastyczny ubaw.

 

Powodzenia!

 

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Izabela

marketingowiec, szkoleniowiec, podróżnik, zadowolona z życia prywatnego i zawodowego, autorka bloga jakzalozycbloga.com.pl oraz modelarniamarki.pl, także wsparcie techniczne bloga Magia Świąt, zawsze w dziale marketingu, ponad 20 lat w branży. Uwielbia Indie, sushi, pizzę i medytacje. Córka Danuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *