Smoleń. Szlakiem Orlich Gniazd część 5

Smoleń to kolejne odwiedzone przez nas miejsce na Szlaku Orlich Gniazd. To mała jurajska miejscowość na terenie rezerwatu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W okolicy znajduje się ładna Dolina Wodąca i w tym jest ciekawostka, bo dnem nie płynie rzeka, a właściwie płynie bardzo rzadko i dlatego nazywa się Wodąca. Dla nas to dziwna nazwa tej doliny, ale na pewno uzasadniona. Sam Park Jurajski to grupa skał, wielu ludzi uprawia tutaj wspinaczki skalne.

Smoleń znany jest przede wszystkich z ruin gotyckiego zamku Pileckich wraz z wystającą ponad las wieżą, która została zbudowana z XIV wieku. Żeby wejść na te ruiny, trzeba wspiąć się na wysokie wzniesienie. Ostatnio ruiny te są coraz bardziej popularne i jest to związane oczywiście z pandemią wirusa – nie wyjeżdżamy z Polski, to zwiedzamy nasz kraj :-). Niedaleko zamku warto odwiedzić Ośrodek Edukacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, jest tu wystawa przyrodnicza z obszaru Jury, można też dostać tu nocleg.

Ale najciekawszym obiektem są ruiny zamku położonego na wzgórzu. Miejsce to prawdopodobnie było już zamieszkałe przed naszą erą, potwierdzają to także prowadzone tutaj wykopaliska. Odnośnie zamku, to istniał już XIII wieku i wiemy to z zachowanych kronik. Zamek był zniszczony w czasie walk z Władysławem Łokietkiem. Potem oczywiście odbudowano zamek i zrobił to Otton z Pilczy.

Pozostałe części przeczytasz tutaj:

Szlakiem Orlich Gniazd część 1. Zamek Olsztyn koło Częstochowy

Dworek Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku. Szlak Orlich Gniazd część 2

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku. Szlakiem Orlich Gniazd 3

Ojców.Szlakiem Orlich Gniazd część 4

Zamek powiększano przez wieki, przechodził z rąk do rąk i każdy nowy właściciel dodawał coś ‘swojego’ do tego obiektu. Kolejnymi właścicielami byli Padniewscy – bogaty i potężny ród. Potem Roman Hubicki, który założył fabrykę śrutu.

Ale zamek i tak zaczął popadać w ruinę i trzeba było zacząć przeprowadzać prace zabezpieczające. W 2010 roku złamało się kilka drzew, które dość poważnie uszkodziły mury zamkowe. Obiekt jest poddawany rewitalizacji, tak aby można było udostępnić turystom zwiedzanie tych ruin.

Sam zamek jest ciekawy, wchodzi się do niego przez wielką bramę, a wewnątrz schodami można wejść na górny poziom. Widok na okolicę jest piękny.

Polecamy zobaczyć to miejsce. Ważna jest dobra pogoda, żeby nie padał deszcz, bo wtedy ciężko się wchodzi.

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Izabela

marketingowiec, szkoleniowiec, podróżnik, zadowolona z życia prywatnego i zawodowego, autorka bloga jakzalozycbloga.com.pl oraz modelarniamarki.pl, także wsparcie techniczne bloga Magia Świąt, zawsze w dziale marketingu, ponad 20 lat w branży. Uwielbia Indie, sushi, pizzę i medytacje. Córka Danuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *