Światowy Dzień Mokradeł – 2 lutego

Światowy Dzień Mokradeł – 2 lutego.

 

Światowy Dzień Mokradeł ustanowiono dla upamiętnienia konwencji ramsarskiej. A co to jest? Otóż Konwencja Ramsarska w 1971 r., którą podpisało aż 160 państw, to międzynarodowy pakt o obszarach wodno-błotnistych.

 

Dzień ten ma na celu wprowadzenie ochrony obszarów wodno-błotnych na całym naszym globie oraz ochronę fauny i ptaków znajdujących się na tych terenach. Światowy Dzień Mokradeł w kraju obchodzono pierwszy raz w 1997 roku. W obchodzeniu święta pomagają nie tylko instytucje państwowe, ale również organizacje pozarządowe i instytucje. Do organizatorów tego święta należą m.in. parki narodowe, zarządy gospodarki wodnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz uczelnie.

Światowy Dzień Mokradeł www.magiaswiat.org

 

Oprócz Światowego Dnia Mokradeł wprowadzono Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych, Światowy Dzień Terenów Podmokłych oraz Międzynarodowy Dzień Mokradeł, wszystkie te święta mają na celu walkę o ochronę terenów wodno-błotnych z ich roślinnością i ptakami. Dzień ten jest organizowany aż w 95 państwach. Za mokradła uważa się obszar, który leży na pograniczu terenów wodnych i lądowych, oznacza to, że są to także obszary podmokłe jak bagna, również płytkie przybrzeżne tereny wody morskiej.

 

Dla uczczenia tego dnia organizowane są konferencje, wykłady wyjazdy edukacyjne, programy w radiu i telewizji. Przede wszystkim chodzi o podnoszenie świadomości wśród ludzi o dużej roli, jaką spełniają mokradła, o ich funkcji ekologicznej czy gospodarczej. Na tych terenach żyje mnóstwo różnych gatunków roślin, owadów czy ślimaków. Niektóre te tereny są zaliczane do rezerwatów. Mokradła stanowią też rezerwuary wody, takie zbiorniki są ważne w czasie suszy. Do obszarów błotno-wodnych należą torfowiska, bagna oraz naturalne i sztuczne zbiorniki wodne.

Światowy Dzień Mokradeł www.magiaswiat.org

 

W Polsce istnieje trzynaście obszarów mokradeł  wpisanych na listę Ramsar np. Ujście Warty, Słowiański Park Narodowy czy torfowiska w Karkonoskim Parku Narodowym. Na tej międzynarodowej liście znajduje się aż 2171 obszarów.

 

Ja nigdy nie brałam udziału w obchodzeniu tego święta, nawet nie wiedziałam o jego istnieniu. Nie słyszałam, aby media o nim pisały lub nadawano je w audycjach radiowych czy programach telewizyjnych.

 

zdjęcie: pixabay.com/pl

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Izabela

marketingowiec, szkoleniowiec, podróżnik, zadowolona z życia prywatnego i zawodowego, autorka bloga jakzalozycbloga.com.pl oraz modelarniamarki.pl, także wsparcie techniczne bloga Magia Świąt, zawsze w dziale marketingu, ponad 20 lat w branży. Uwielbia Indie, sushi, pizzę i medytacje. Córka Danuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *