Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone właśnie dzisiaj, 15 sierpnia.

 

Święto Wojska Polskiego obchodzi się od 1922 roku na pamiątkę słynnej Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Bitwa Warszawska stoczona była w 1920 roku w sierpniu w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wygrana tej bitwy zadecydowała o niepodległości Polski i wstrzymała rozprzestrzenianie się komunizmu na Europę Zachodnią.

 

Ta bitwa należy do przełomowych bitew świata i zajmuje na takiej specjalnej liście 18 miejsce. Główną rolę odegrał doskonały plan Naczelnego Wodza Józefa Piłsudzkiego, wojska polskie rozgromiły bolszewików.

 

Nawet 15 sierpnia 1944 roku, Powstańcy Warszawscy uhonorowali ten dzień. Poniżej film, który został opublikowany na profilu Instagram 1944.pl

 

W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w czasach PRL obchodzono Dzień Wojska Polskiego, ale 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego i jest to dzień wolny od pracy, chociaż zbiega się ze świętem kościelnym.

 

W tym dniu oficjalne uroczystości odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jest wtedy odprawiana honorowa warta. Bardzo dużo ludzi przychodzi całymi rodzinami w to miejsce, aby zobaczyć honorową zmianę warty. Ale to nie wszystkie uroczystości, które odbywają się tego dnia.

 

Od kilku lat ulicami miasta przechodzi wielka defilada wojskowa z udziałem wielu żołnierzy różnych formacji wojskowych, od piechoty, lotników, czołgistów i marynarzy, po inne, których nazw nie pamiętam. W marszu obserwować można ciężki sprzęt wojskowy, a nad miastem popis samolotów. Zwierzchnikiem ten armii jest Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

 

Nasz armia liczy ponad 100 tysięcy żołnierzy, struktury jej ciągle się zmieniają i unowocześniają, a wojska operacyjne biorą udział w misjach NATO i ONZ.

Święto Wojska Polskiego magiaswiat.org

W ramach wojska działają Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, przeznaczone do zabezpieczenia interesów Polski i prowadzenia walk w jej imieniu. Siły Zbrojne mają na celu zagwarantowanie obrony państwa i przeciwstawienie się agresji, udział w stabilizacji sytuacji międzynarodowej oraz udział w operacjach reagowania kryzysowego i operacjach humanitarnych, wspieranie bezpieczeństwa wewnętrznego i pomoc społeczeństwu.

 

Wojsko stoi na straży suwerenności Polski oraz zagwarantowania jej bezpieczeństwa i pokoju. Mogą brać udział w zwalczaniu klęski żywiołowej w działaniach antyterrorystycznych, akcjach poszukiwania i ratowania życia ludzi.

 

Czy z tego wszystkiego wynika to, że możemy spokojnie sobie żyć, bo wojsko czuwa nad nami? Mamy nadzieje, że tak!

 

Pamiętajmy o poległych żołnierzach. Tak po prostu, jak LUDZIE.…. Tak po prostu po ludzku.

źródło: Youtube, profil Niezwyciężeni – historia Polski

zdjęcia: pixabay.com/pl

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *