Szlak Zamków Krzyżackich. Malbork część 1

Szlak Zamków Krzyżackich. Malbork część 1.

 

Z powodu ograniczeń wyjazdowych za granicę spowodowanym koronowirusem, podjęliśmy decyzję,  że wakacje spędzamy w Polsce. Od dawna planowaliśmy zwiedzanie zamków krzyżackich. No i właśnie nadszedł czas wprowadzenia planów w życie. Zaczęliśmy od najbardziej znanego, czyli zamku Malborku.

 

Do Malborka wybieraliśmy się kilka razy i nigdy tam nie trafiliśmy, bo zawsze po drodze coś się działo. Dlatego tym razem postanowiliśmy jechać do niego od razu, bez zatrzymywania się po drodze i bez zwiedzania.

Szlak Zamków Krzyżackich. www.magiaswiat.org

Zamek był siedzibą Zakonu krzyżackiego, jego mistrzowie byli zwierzchnikami Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. W okresie XIV-XV wieku zamek był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego i stolicą państwa zakonnego. Przez wieki zajmowany przez władze Prus Królewskich w tym czasie był niszczony, zdewastowany i odbudowywany. W latach 1457-1772 był rezydencją królów Polskich.

 

W drugiej połowie XIII wieku zaczęły powstawać inne zamki budowane przez zakon krzyżacki, najwcześniejszym był zamek w Toruniu, Chełmie, Elblągu, Starogrodzie, Kwidzyniu czy Grudziądzu. Tych zamków było o wiele więcej, budowali też zamki zwane przejściowymi jak na przykład Gronowo, Stary Dzierzgoń czy Bogdany.

Szlak Zamków Krzyżackich. www.magiaswiat.org

Zniszczony został w 1945 roku i odbudowywany od 1947 roku, a w 1949 roku wpisany został do rejestru zabytków, natomiast w 1994 roku zamek uznany został za pomnik historii. Wpisany w 1997 roku na światową listę dziedzictwa UNESCO.

 

Cały zespół zamkowy obejmuje – Zamek Wysoki; czworoboczny z dziedzińcem i krużgankami wokół, z kościołem Najświętszej Maryi Panny, z wieżami Kleszą i Wróblą.

 

Następnie to Zamek Średni, trójboczny z dziedzińcem oddzielony od Zamku Wysokiego murem i fosą. Posiada kaplicę św. Bartłomieja, Wielką Komturię, Infirmerię, Wielki Refektarz, Pałac Wielkich Mistrzów, Refektarz Letni, Refektarz, Wieżę Kurzą Nogę. I na koniec Zamek Niski tzw. Przedzamcze, to część z Karwanem, kaplicą św. Wawrzyńca oraz szeregiem zabudowań gospodarczych.

Szlak Zamków Krzyżackich. www.magiaswiat.org

Zamek jak całość jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydenckiej w Europie.

 

Od kilku lat na zamku organizowane są inscenizacje bitewne, spektakle typu światło i dźwięk. Ostatnio jest tu piękna wystawa bursztynów. W 2007 roku w plebiscycie zorganizowanym przez gazetę „Rzeczypospolita” uznano zamek za jeden z siedmiu cudów Polski.

 

Na zwiedzanie zamku przeznaczyliśmy cały dzień, potem odpoczęliśmy w hotelu, a rano obraliśmy kierunek zamek krzyżacki w Sztumie.

 

Zdjęcia z tej części wycieczki znajdziecie tutaj Malbork 1 oraz Malbork 2

 

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *