Trzech Króli i krótka historia z naszego punktu widzenia

Trzech Króli to pierwsze tak ważne święto, które chcemy opisać na blogu. Nie dlatego, że hucznie je świętujemy. Prawdę mówiąc, gdyby nie blog, to zapewne spędzilibyśmy to święto tak, jak co roku, czyli… z rodziną odpoczywając w domu.

Trzech Króli to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, czyli święta, w którym Bóg objawił się człowiekowi. Dawno, dawno temu, czyli na początku chrześcijaństwa to w tym dniu obchodzono Boże Narodzenie. Być może dlatego w takich krajach jak Hiszpania, w tym dniu (a nie 24 grudnia) dzieci otrzymują prezenty. Po prostu ludzie się przyzwyczaili i dla nich 6 stycznia w jakiś sposób jest ważny i symboliczny.

 

Czy wiecie, co symbolizują Trzej Królowie i przekazane przez nich prezenty? Kiedyś zapewne każdy wiedział, uczył się tego na lekcji religii.

 

Trzej Królowie

Zacznijmy od tego jak się nazywali i skąd pochodzili oraz jaki podarek przynieśli ze sobą.

 

Król Kacper:

 

Imię Kacper pochodzi z języka perskiego od słowa ‘gizbar’ i oznaczało stróża skarbca, skarbnika. Bazując na pochodzeniu imienia można sądzić, że pochodził z Persji. Podarkiem było złoto, najcenniejsza rzecz na ziemi, metal, symbol władzy królewskiej.

 

Król Melchior:

Imię składa się z dwóch słów hebrajskich: ‘melech’ co oznacza ‘król’ i ‘or’ co znaczy ‘światło’. Znaczenie imienia może być takie: Mój Król jest światłem. Podarkiem od niego jest kadzidło i symbolizuje kapłaństwo i boskość.

 

Król Baltazar:

Imię to ma korzenie w Państwie Babilońskim, wywodzi się od słów/ słowa: ‘Bel-szar-usur’, które oznacza „Niech Bel chroni króla”. Przyniósł mirę, która jest symbolem męczeńskiej śmierci.

 

K+M+B

Na drzwiach domostw można zobaczyć wypisane kredą trzy litery: K+M+B oraz bieżący rok. Zwyczaj ten pojawił się dopiero w XVIII wieku. Litery nie oznaczają imion Trzech Króli, jak mylnie myśli wiele osób. Te trzy litery to niepoprawna wersja z języka łacińskiego Christus Mansionem Benedicat („Niech Chrystus błogosławi temu domowi”).

 

Pamiętam czasu kiedy w tym dniu chodziło się do szkoły i do pracy. Nikt nie myślał o tym, że kiedyś zostanie to zmienione (słowo od Danuty).

 

No właśnie, nie zawsze ten dzień był wolnym od nauki czy pracy. Otóż w okresie powojennym był to dzień wolny, potem od 1960 roku  do 2014 roku nie był to dzień wolny. A teraz ponownie jest to dzień wolny.

Święto to obchodzone jest także poza granicami naszego kraju, np. w Austrii, Grecji, Hiszpanii czy Słowacji.


Prawda czy fałsz?

Ze świętem Trzech Króli wiążą się trzy mity / legendy, nie wiem jak to nazwać: Pierwszy to taki, iż … nie wiemy jak się naprawdę nazywali. Takie imiona, jakie mają teraz otrzymali bowiem dopiero w średniowieczu.

 

Drugi to taki, iż nie wiemy też ilu ich naprawdę było – 2, 4, 12?. Nie jest w Biblii wspomniane ile ich przybyło. Ta liczba mogła się przyjąć z liczby ofiarowanych podarków – może sądzono, że każdy gość przyniósł jeden podarek? A może i to jest też nieprawdą? Może było ich więcej – i gości i podarków???

 

Trzeci i ostatni mit dotyczy ich statusu społecznego. Nie byli oni Królami, a no właśnie, byli Mędrcami – ale co to znaczy, że byli mędrcami? Co znaczyło to w tamtych czasach? Właściwie kim oni naprawdę byli?


Orszak Trzech Króli

To dość nowy zwyczaj polegający na tym, iż ludzie maszerują ulicami miast i są prowadzeni przez osoby symbolizujące Trzech Króli. W każdym mieście zapewne taki pochód wygląda inaczej. Zdjęć z naszego pochodu i miasta Wam niestety nie pokażemy. Nie udało nam się niestety wziąć w nim udziału.


Legenda o Czwartym Królu

Czy słyszeliście legendę o Czwartym Królu? Jeśli nie, to zapraszam do przeczytania wpisu na innym blogu, na którym znalazłam informacje o tej legendzie. Przepiękna legenda!

 

A dzisiaj na obiad z tej okazji będziemy mieli pyszny czerwony barszcz z uszkami! 🙂 🙂 :-). Nasz przepis możesz znaleźć tutaj: Pyszny barszcz z uszkami

Trzech Króli magiaswiat.org

 

A na koniec polecamy eleganckie żarty, które spisałyśmy i dotyczą oczywiście tego święta. Można je przeczytać tutaj: Humor

zdjęcie www.pixabay.com

___________________

Opracowane na podstawie:

  1. http://www.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-sie-mowi/Trzech-Kroli-6-stycznia-skad-sie-wzielo-to-swieto-tradycje-00034909
  2. http://poznajmy-prawde.blog.onet.pl/2011/01/06/trzej-krolowie-i-legenda-o-4-krolu/

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

4 thoughts on “Trzech Króli i krótka historia z naszego punktu widzenia

    Ryszard

    (6 stycznia 2017 - 14:13)

    dziewczyny zycze powodzenia w przedsiewzieciu trzymam kciuki za sukces

      Izabela

      (6 stycznia 2017 - 18:50)

      dziękujemy! 🙂 proszę do nas zaglądać.

    jures

    (6 stycznia 2017 - 16:37)

    dziś w internecie było że 3 króli to ;Kacper Melchior i Belzebub.

    Joanna

    (9 stycznia 2017 - 10:35)

    dzięki za wpis, czytałam tą legendę o czwartym Królu. mam wrażeni, że on naprawdę spotkał Boga – nie tylko na koniec swojego życia, bo oczywiście spotkać Jezusa. Ale widział go przez całe życie. W tych ludziach, którym pomagał i których spotkał na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *