Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to kościelne święto. To dzień upamiętnienia wzięcia ciała i duszy Maryi po jej śmierci do nieba. Jest to przedmiot wiary i jako dogmat uznany jest tylko w Kościele katolickim. Według teologów Maryja mocą Bożą została wzięta do nieba, prawdopodobnie ostanie chwile życia spędziła w Meryemman koło Efezu w Turcji. To miejsce było długo tajemnica, zostało odnalezione w 1891 r. przez grupę badaczy, którzy stwierdzili, że jest to miejsce, w którym zakończyła swoje życie matka Jezusa, Matka Boża. Odkopany obiekt nazywano Domem Marii Dziewicy. Byłam tam, spędziłam słodkie chwile, wchłaniając w siebie atmosferę tamtych odległych wieków.

 

Ale wróćmy do naszego święta sierpniowego. Do konstytucji apostolskiej święto wpisano dopiero w 1950 r., chociaż tradycja jego obchodzenia sięga V wieku. Inne kraje czczą Maryję jako patronkę ziemi i roślinności, w kraju święto nazwane jest Matki Boskiej Zielnej, a u naszych sąsiadów w Czechach – Matki Boskiej Korzennej. Jak widać święto to niezależnie od nazwy, jest celebrowane w wielu krajach.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Magia Świąt

W Polsce kult Maryi jest szczególnie bardzo żywy, wiąże się on między innymi z organizowaniem wielu pielgrzymek, z których najbardziej znaną jest wędrówka do Częstochowy. Ta pielgrzymka rozpoczyna się kilka dni wcześniej, przed 15 sierpnia. Wtedy to, z wielu miast wyruszają grupy w kierunku Częstochowy, po to, aby 15 sierpnia dojść do Sanktuarium w tym mieście. Nie byłam nigdy na takiej pielgrzymce, ale myślę, że każda pielgrzymka do świętego miejsca, niezależnie od wiary, jest pielgrzymką duchową i przynosi ludziom wewnętrzne ukojenie i radość. I jest cudnym przeżyciem.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Magia Świąt

W kościele prawosławnym, Cerkiew obchodzi to święto pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy, natomiast protestanci nie zgadzają się z tym świętem i go całkowicie ignorują. Kult Maryi jest rozpowszechniony wszędzie, nawet w Islamie uznana jest za Matkę Bożą, w Indiach z kolei czci się dziewięć aspektów Boskiej Matki. I jakby tak poszperać po świętych księgach innych wiar znaleźlibyśmy wiele takich świąt, świąt, które czczą Matkę Boską pod różną postacią i nazwą.

 

Może polubisz, dodasz komentarz lub udostępnisz innym? Z góry dziękujemy!
Pin Share

Post Author: Danuta

emerytka (czego każdemu życzy), podróżniczka, wielbicielka Indii i medytacji, a także sushi. Do pisania skłoniła ją sytuacja życiowa: choroba przykuła ją do łóżka (jest chora na raka i była sparaliżowana od pasa w dół). Od jakiegoś czasu ponownie chodzi i stara się na nowo zorganizować sobie życie. A ponieważ ma dużo czasu wolnego postanowiła pisać. Mama Izabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *